3D Yazıcı Blog Market

3D YAZICILARDA KULLANDIĞIMIZ PLA FİLAMENT NEDİR

PLA Plastik nedir?
PLA veya Polilaktik asit, termoplastik bir polyesterdir. Genellikle mısır nişastası, tapyoka kökleri veya şeker kamışı gibi yenilenebilir kaynaklardan elde edilir. PLA plastiğin en çekici yanlarından biri, endüstriyel olarak kompostlanabilir olmasıdır; bu, on bin yıllık bir kullanım ömrü boyunca değil, endüstriyel yollarla temel unsurlarına geri ayrılabileceği anlamına gelir. PLA’nın kompostlanabilir olmasına rağmen, 3D baskılı bir şablon veya bir üretim prototipi gibi herhangi bir normal uygulamada kullanıldığında çok sağlam olduğunu belirtmek önemlidir. Bu bakımdan demire benzediğini düşünebilirsiniz. Sürekli neme maruz bırakırsanız veya dışarıda bırakırsanız, “paslanır” ve kısa sürede kırılgan ve kullanılamaz hale gelir.

PLA plastik, gıda ambalajından, dikişler, doku vidaları ve çivi gibi biyolojik olarak parçalanabilen tıbbi implantlara kadar birçok endüstride kullanılmaktadır. PLA birkaç sınıfta ayrılır; bilimsel, tıbbi, gıda ve ardından bizim 3D baskıda kullandığımız PLA türü. PLA’nın doğal erime sıcaklığı yaklaşık 80 ° C’dir, ancak 3D baskıya uygun hale getirmek için diğer plastiklerle karıştırılır.

ABS filament ile baskı yaptıysanız, PLA filamentin daha sert olduğunu, daha yavaş aşındığını ve güzel bir düz parça elde etmenin daha kolay olduğunu göreceksiniz. PLA, termal olarak daha az daralır ve büyük parçaları yazdırmak çok daha kolaydır. Dikkate alınması gereken şey, daha sert ve daha sert olmanın aynı zamanda daha kırılgan olduğu anlamına gelmesidir. Yazdırdığınız parça çok fazla çarpma veya keskin çarpışmalara maruz kalabileceği bir yerde kullanılacaksa, PLA en iyi malzeme olmayabilir.

PLA filament ile parça basarken diğer önemli husus, parçanın ne tür sıcaklıklara maruz kalacağını bilmektir. PLA plastik 70 ° C – 80 ° C’de yumuşar ve bu sıcaklıkların üzerinde uzun süre kalan ortamlarda kullanılırsa deforme olur. Bu nedenle, bir yaz gününde bir arabanın içindeki ısı kadar az bile olsa ısıya maruz kalacak bir tasarıma sahip olduğunuzda en az ABS veya PETG filamenti kullanmalısınız. Nmosphere’de genellikle tüm eğitim modellerimiz, test parçalarımız ve hızlı geri dönüş prototiplerimiz için PLA filamenti kullanıyoruz, çünkü stresli senaryolarla karşılaşmayacaklar, sadece iyi görünmeleri gerekiyor.

Related posts